Nemsokára kezdődik az advent, és ha advent, akkor adventi naptár! Az adventi naptár küllemére számtalan pazar ötlettel áll elő az internet, elég csak kicsit böngészni a Pinteresten és máris választani sem tudunk majd a rengeteg kreatív ötlet közül. Én viszont most nem a naptár külsejéről szeretnék írni, hanem sokkal inkább a tartalomról.
Mire való az adventi naptár?
Egy adventi naptár szerintem akkor jó, ha segít lelkileg ráhangolódni a karácsonyra. A gyerekeknek azzal, hogy fokozza a várakozást, a felnőtteknek azzal, hogy segíti az elmélyülést, az egymásra és Istenre figyelést. Az advent és a karácsony általában különösen terhelt időszak, nem csoda hát, hogy van, aki megcsömörlik tőle. Ilyenkor különösen is oda kellene figyelnünk a kapcsolatainkra és arra, Akit karácsonykor ünneplünk, hogy a sok szeretetünnepi-hacacáré között ne vesszen el a lényeg. A jó adventi naptár pedig ehhez járul hozzá.
És ha ennyiből még nem sikerült kihámoznod a használható tartalmat, akkor íme, néhány fantasztikus ötlet, hogy mi kerüljön a naptárba:
No. 1. Minden napra egy program
Ennek a naptárnak az a lényege, hogy minden naphoz kitalálsz egy tevékenységet, amit aznap meg is teszel. Csinálhatod egyedül vagy családdal, barátokkal. Például:
Egyedül:
- este olvasgass karácsonyi zenére
- menj ki a karácsonyi vásárba körülnézni
- igyál meg egy forralt teát vagy forró csokit egy baráttal
- hívj fel egy barátot/rokont, akivel már rég nem beszéltél
- süss mézeskalácsot
- segíts egy random idegennek
- készíts egy forró csokit és lassan iszogasd meg
- menj el korcsolyázni
- nézz meg egy karácsonyi filmet
- vegyél egy forró, kényeztető fürdőt (természetesen fahéj illóolajjal, vagy gyömbér fürdősóval)
- vegyél fel valami karácsonyi dizájnos kiegészítőt
- írj karácsonyi képeslapot
- díszítsd fel a lakást/szobádat
- vásárolj valami tipikusan karácsonyi apróságot
- párologtass karácsonyi illatú illóolajjal (fahéj, szegfűszeg, narancs)
- olvass verseket egy verseskötetből
- sétálj egyet egyedül
- írd össze a karácsonyi ajándéklistádat
Családdal, barátokkal:
- készítsetek el együtt egy többfogásos vacsorát (aztán vacsorázzatok meg)
- társasjátékozzatok
- kiránduljatok egyet
- nézegessetek régi fotóalbumokat
- fotózkodjatok karácsonyi/mikulásos kiegészítőkben (kötött mikulásos pulcsi, rénszarvas-fejpánt, piros orr, mikulássapka, piros-zöld kötött sál)
- menjetek el egy vadasparkba
- süssetek együtt sütit
- rendezzetek táncversenyt karácsonyi zenékre, vagy alakítsatok kórust, adjatok elő színdarabot, kinek mi a kedvence
- kreatívkodjatok valamit (origami, rajzolás-festés, stb.)
- készítsetek karácsonyfadíszeket, amiket majd fel is raktok a fára
- díszítsétek együtt a karácsonyfát,
- menjetek ki este sétálni egyet
- beszélgessetek arról, hogy mit szerettek a karácsonyban
- stb.
Határt csak a fantáziád szabhat! Persze azért nem árt ésszel beosztani a napokat, hogy adott esetben előre tudj készülni.
No. 2. Minden napra egy üzenet
Kedvesednek vagy akár barátaidnak is készíthetsz ilyen adventi naptárt, biztosan oda lesznek érte. A lényege, hogy felírsz minden napra egy-egy üzenetet, lehet ez egy vallomás, vagy közös élményekre utalás. Segítségképpen itt van néhány ötlet:
- Találj ki 24 befejezést ezeknek a mondatoknak:
Azt szeretem benned, hogy….
Különleges vagy, mert….
Hálás vagyok érted, mert….. stb.
(Ha példára van szükséged, innen letölthetsz egy ilyet, amit egyszer a barátnőmnek készítettem.) - Keress ki 24 zeneszámot, ami valamiért hozzátok köthető és írj mindhez egy kis üzenetet.
- Keress ki 24 idézetet, ami szerinted találó rátok.
- Válassz ki 24 képet (akár közös, de nem muszáj) és azokhoz köss valami üzenetet.
- stb.
Ennél a verziónál nem kell nagy durranásra gondolni a gyakorlati kivitelezést illetően, cetlik kis dobozba rejtve, vagy minden nap egy email is tökéletes lehet. (Én egyszer már csináltam ilyet a férjemnek és nagyon bejött! :))
No. 3. Minden napra egy ige
Ez a verzió azoknak szól, akik olvasnak Bibliát. A lelki rákészülést és elmélyülést segítheti, ha minden napra egy Bibliai igeszakaszt rejtesz a naptárba. Kiválogathatod magad is, de mehetsz valamilyen vezérfonál szerint is. Esetleg feloszthatod a karácsonyi történetet 24 részre, hogy minden nap olvass belőle egy kicsit. Az igeszakaszokhoz írhatsz egy-egy gondolatot vagy imatémát is.
Én pár évvel ezelőtt összeállítottam egy adventi naptárt azok alapján a próféciák alapján, amelyek az Ószövetségben Jézusról szólnak. Érdekes végigkövetni napról napra, ahogyan Isten megígérte és előkészítette a Szabadító érkezését több száz éven keresztül. Ezt a vezérfonalat innen letölthetitek.