Tűzz ki célokat!
Ne indulj neki úgy az új tanévnek, hogy nem tűztél ki célokat magad elé. Szánj időt rá, és gondold végig: Milyen terveim vannak a tanévre? Mit szeretnék elérni? Milyen vágyaim vannak? Oszd fel őket kategóriákra! Tanulmányi célok, közösségi célok, egyéni célok stb. Fogalmazd meg őket egészen konkrétan.
Például:
matekból szeretném a négyesemet félév végére ötösre javítani,
szeretnék elindulni egy angolversenyen,
szeretnék a barátnőimmel piknikezni menni stb.
Tanulj a hibáidból!
Nem kell, hogy ugyanazokat a hibákat újra és újra elkövesd! Gondold végig a tavalyi tanévet! Mit csináltál jól? Mit csináltál rosszul? Amit rosszul csináltál, hogyan csinálhatnád idén jobban? Milyenek voltak a jegyeid? Melyikkel voltál megelégedve, és melyikkel nem? Mit tehetnél idén azért, hogy a kevésbé jó jegyeket feljavítsd? Ne kifogásokat keress, ne a tanárokat hibáztasd, hanem gondold át, te mit tudsz tenni!
Oszd be jól az idődet!
Tudom, hogy a tanév elején nagy a csábítás, hogy még a nyári hangulatban fürödve ne csinálj semmit. Az év eleje viszont remek alkalom arra is, hogy rászoktasd magad a rendszeres tanulásra. Mindennap csak egy kicsit: így elkerülheted a nagydolgozatok előtti virrasztást és a kapkodást a jegyek lezárásakor. Nem kell, hogy mindennap órákat ülj a tankönyvek fölött, az is elég lehet, ha csak átolvasod az aznapi jegyzeteidet. Ha többször keveset foglalkozol a tananyaggal, akkor sokkal könnyebben bevésődik, mintha egyszerre órákat tanulnál.
Jegyzetelj jól!
Talán evidensnek tűnik, mégsem tud mindenki jól jegyzetelni. A jó jegyzet célja, hogy tömörítse a tananyagot, és olyan tárgyszavakat és tételmondatokat tartalmazzon, amit te a saját szavaiddal ki tudsz majd egészíteni.
- Ne írj kerek mondatokat, csak a lényeget, s ezúttal az sem feltétlenül baj, ha nyelvtanilag nem tökéletes.
- Használj jeleket (amiket majd később meg is értesz ☺), nyilakat, folyamatábrákat, kiemeléseket.
- Találd meg a hozzád legjobban passzoló jegyzet-stílust, amiből később könnyen tudsz tanulni!
Tedd bele magad!
Ne hagyd, hogy ez a tanév is csak úgy „megtörténjen” veled! Tekints úgy rá, mint Istentől kapott lehetőségre, hogy fejlődj, tanulj, barátságokat szerezz, és elmélyíts. Ne kifogásokat keress, hanem tedd bele magad 100%-ig! Használd ki az erősségeid, tanulj a hibáidból, lásd meg a lehetőségeidet, és hajrá!